ABUX avagy Excel határok nélkül – 2. rész: Tervezés
Az adatelemző eszközök bőséges kínálata ellenére még mindig a Microsoft Excel az elsődleges választás az adatokkal foglalkozó szakemberek számára. Az adatok mennyiségének növekedése, a források összekapcsolása és maga az elemzési és tervezési folyamatokkal szemben támasztott elvárások (gyorsaság, pontosság, rugalmasság) egyre nagyobb kihívást jelenteken Excel alapokon. Az ABUX kontrolling szoftver bevezetése az architektúrájának köszönhetően extrém gyorsnak számít, mivel az Excel-t ruházza fel extra képességekkel. Lássuk milyen extrákra számíthat a vállalati tervezésnél!
A vállalatoknak egyre nagyobb sebességgel kell navigálniuk online és offline adatplatformok között. Gyorsan fel kell ismerniük az összefüggéseket, az adatkapcsolatokat, hogy hatékonyan válaszoljanak az üzleti kérdésekre. Cikksorozatunk célja bemutatni miként aknázza ki az ABUX szoftver az Excelben rejlő lehetőségeket és alkalmazhatjuk ezeket az elemzés és tervezés folyamatában. A sorozatban kitérünk a főbb területekre: adatkezelés, tervezés, riportolás, valamint a negyedik részben az extrákkal foglalkozunk.
Fókuszban a tervezési feladatok és az ABUX szoftver találkozása:
- Integrált adatbekérés
– Integrált adatbekérő felületek
A tervezéshez minden társterülettől meghatározott információk szükségesek. Sok esetben ezek az adatok a területek által alkalmazott formátumban és logika szerint érkeznek. Az ABUX szoftver segítségével könnyedén csoportosíthatjuk az egyes területek adatait a saját igényeink szerint.
– Tervező-templatek (felületek) használata
Ha az egységes formátumra törekednénk a tervezés és adatbekérés során, az ABUX szoftver jogosultságokhoz hozzárendelt felületeket alkalmaz, így nincs szükség felhasználónként külön táblázatok készítésére és (esetlegesen manuális) integrálására.
– Azonnal látható vállalati terv
Az adatbekérés után azonnal láthatóvá válik a rendszer által összegzett adathalmaz, azaz az egyes társterületek terv számai alapján a vállalat következő időszaki terv számai.
- Párhuzamos terv szcenáriók kezelése
– Páhuzamos terv verziók kezelése
A tervezés során felmerülő életszerű probléma az egyes terv verziók kezelése, azok folyamatos kiegészítése és a módosítások egységes kezelése. (pl. új információk integrálása a meglévő tervadatok közé). Az ABUX szoftver lehetővé teszi, hogy minden felhasználó saját paraméterein keresztül készítsen magának terv verziókat. (pl. optimista /pesszimista /reális)
– Közvetlen beírás az adatbázisba
A rendszer lehetővé teszi azt, hogy a Microsoft Excel felületen, ahol kívánt adataink megjelennek, közvetlenül módosítsuk azokat a megszokott MS Office műveletekkel.
– Top-Down tervbevitel Pivot-on keresztül
A tervezés során megannyi scenárió fut a vezetőség fejében. Az ABUX rendszer a milliónyi különböző területről érkező adatokat összesítő tárházát felhasználva néhány másodperc alatt lefuttatja az egyes verziókat. Top-down módon alakítható az árbevétel vagy egyes termelő gépek kapacitástervezése és a rendszer – az előzetesen beletáplált módszerek alapján – arányosan leosztja a kapcsolódó terv költségeket.
- Azonnali ellenőrizhetőség
– Azonnal látható vállalati terv
Ahogy arra már az első pontban is felhívtuk a figyelmet, az ABUX rendszer az adatfeltöltés folyamatában összesíti az egyes társterületek adatait (“template” rendszerek).
– Főkönyvi szint egy pillanat alatt
A bejövő terv adatok alapját képező tény adatok ellenőrzése akár néhány kattintással főkönyv szintre ugrik, mely hiteles alapot biztosít az esetleges további egyeztetésekhez.
– Terv számok felosztása
Az egyes verziók kezelésénél és a top-down tervezés során döntő fontosságú lehet, hogy a tervekhez köthető általános költségek megfelelő módon került felosztásra a vállalat társterületei között. A felosztás metódusa szintén rögzíthető (és pillanatok alatt módosítható) az ABUX szoftver segítségével.
Összefoglalva
Az ABUX hálózatba kapcsolja a szervezet minden részlegét, összegyúrja az adatoket egy közös analitikai alapanyaggá, amelyhez minden munkavállaló – jogosultságától függően -hozzáférhet, használhat. Kiküszöböli az adatkezelésben rejlő hibák lehetőségét. Megakadályozza a szigetrendszerek kialakulását. Végső célja elősegíteni, hogy kiaknázzuk a szervezetben felhalmozott tudást, együtt gondolkodásra sarkalljuk az egyes területeket. Egy tökéletes alap a szervezet kollektív üzleti intelligenciájának kihasználására.
2018-ban közel 300 ügyfél választotta a Gordon & Webster Zrt. szolgáltatásait. Ismerkedjen szoftverünkkel az alábbi csatornákon:
Csatlakozzon csapatunkhoz. Nyitott pozícióinkat karrier oldalunkon találja.